Chodząc po Nałęczowie, oglądamy wille z końca XIX i początku XX wieku. Zaprojektowane były według trzech stylów: zakopiańskiego, szwajcarskiego i włoskiego. Wiele jest ciekawych, pięknych, zadbanych, ale są i takie, których czas świetności już minął i jeśli nikt o nie nie zadba, wkrótce znikną z krajobrazu tej miejscowości.
Willa "Podgórze", ul. Armatnia Góra, najstarsza willa Nałęczowa (1843-1916). W latach 1882, 1883, 1884 mieszkał tu Henryk Sienkiewicz. Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) w "Podgórzu" organizowała czwartki literackie, w których brali udział znani literaci z salonów warszawskich.
Dwór Górskich
Willa Nagórskich - Różana (Aleja Lipowa 8), zbudowana w latach 1889-1893. Bywali w niej: Prus, Żeromski, Andriolli, Zofia Nałkowska i wielu innych znanych pisarzy i artystów. Odbywały się tutaj spotkania patriotyczne elity Nałęczowa.
Willa Zofiówka zbudowana w latach 1890 i 1893 przez Millerów z Lublina. Willa posiada dwie wieże z iglicami. Przy południowo-zachodniej wieży znajduje się część piętrowa budynku z balkonem. Na parterze znajduje się drewniana weranda. Od zachodniej strony jest także balkon.
Willa "Pod Kraszewskim" (Aleja Lipowa 41), ozdobiona popiersiem autora "Starej baśni", wybudowana przez Fortunata Nowickiego zaprzyjaźnionego z Kraszewskim.
Willa "Ustronie" (Aleja Lipowa)
Willa "Pod Matką Boską" (Aleja Lipowa 16), zaprojektowana w stylu włoskim. Odbywały się w niej spotkania autorskie sławnych pisarzy, wernisaże znanych artystów. Przez kilka sezonów mieszkał tu Bolesław Prus wraz z żoną.
Willa "Biały Dworek" (Aleja Lipowa 31) zbudowana w latach 1840-1915 przez Władysława Bończę-Truszkowskiego, powstańca styczniowego, zesłańca na Sybir.
Willa "Tolin" (Aleja Lipowa 37), zbudowana w 1882 roku. Bolesław Prus zamierzał zamieszkać w niej na stałe, ale nie zrealizował tego planu. Zamieszkała tu nauczycielka, działaczka społeczna i pisarka, Faustyna Morzycka. Żeromski sportretował tę postać w "Siłaczce".